MUNDIAL 2022: Η κλήρωση των ομίλων και το πρόγραμμα των αγώνων

ΑΝΤΕΝΝΑ – Ολοκληρώθηκε η κλήρωση της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τη διαδικασία να βγάζει κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες μονομαχίες. Ξεχωρίζουν ο πέμπτος όμιλος που περιλαμβάνει τη μονομαχία της Ισπανίας με τη Γερμανία.

Παράλληλα από την κλήρωση προέκυψε το εναρκτήριο παιχνίδι του Μουντιάλ, (μαζί φυσικά με το υπόλοιπο πρόγραμμα), στο οποίο οι οικοδεσπότες (Κατάρ) θα αντιμετωπίσουν το Εκουαδόρ στις 21 Νοεμβρίου. Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Ισπανία και τη Γερμανία είναι στις 27 Νοεμβρίου.

Η πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα γίνει τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου στις 12:00, στο Al Bayt Stadium. Η φάση των ομίλων θα διεξαχθεί μέσα σε διάστημα 12 ημερών, από τις 21 Νοεμβρίου μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου.

Από την τηλεόραση του ΑΝΤ1 θα μεταδοθεί το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 που θα διεξαχθεί στο Κατάρ, όπως ανακοίνωσε ο τηλεοπτικός σταθμός.

Η διοργάνωση θα διεξαχθεί Νοέμβριο και Δεκέμβριο εκείνου του έτους, με το κανάλι του Αμαρουσίου να κερδίζει στο διαγωνισμό των δικαιωμάτων μετάδοσης της FIFA.

1ος Όμιλος

  • Κατάρ
  • Ολλανδία
  • Σενεγάλη
  • Εκουαδόρ

Το πρόγραμμα του πρώτου ομίλου
Πρώτη Αγωνιστική – 21 Νοεμβρίου

  • Κατάρ – Εκουαδόρ
  • Σενεγάλη – Ολλανδία

Δεύτερη Αγωνιστική – 25 Νοεμβρίου

  • Κατάρ – Σενεγάλη
  • Ολλανδία – Εκουαδόρ

Τρίτη Αγωνιστική – 29 Νοεμβρίου

  • Ολλανδία – Κατάρ
  • Εκουαδόρ – Σενεγάλη

2ος Όμιλος

  • Αγγλία
  • ΗΠΑ
  • Ιράν
  • Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία

Το πρόγραμμα του δεύτερου ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 21 Νοεμβρίου

  • Αγγλία – Ιράν
  • ΗΠΑ – Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία

Δεύτερη αγωνιστική – 25 Νοεμβρίου

  • Αγγλία – ΗΠΑ
  • Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία – Ιράν

Τρίτη αγωνιστική – 29 Νοεμβρίου

  • Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία – Αγγλία
  • Ιράν – ΗΠΑ

3ος Όμιλος

  • Αργεντινή
  • Μεξικό
  • Πολωνία
  • Σαουδική Αραβία

Το πρόγραμμα του τρίτου ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 22 Νοεμβρίου

  • Αργεντινή – Σοαυδική Αραβία
  • Μεξικό – Πολωνία

Δεύτερη αγωνιστική – 26 Νοεμβρίου

  • Αργεντινή – Μεξικό
  • Πολωνία – Σαουδική Αραβία

Τρίτη αγωνιστική – 30 Νοεμβρίου

  • Πολωνία – Αργεντινή
  • Σαουδική Αραβία – Μεξικό

4ος Όμιλος

  • Γαλλία
  • Δανία
  • Τυνησία
  • Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα – Αυστραλία ή Περού

Το πρόγραμμα του τέταρτου ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 22 Νοεμβρίου

  • Γαλλία – ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού
  • Δανία – Τυνησία

Δεύτερη αγωνιστική – 26 Νοεμβρίου

  • Γαλλία – Δανία
  • Τυνησία – ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού

Τρίτη αγωνιστική – 30 Νοεμβρίου

  • Τυνησία – Γαλλία
  • ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού – Δανία

5ος Όμιλος

  • Ισπανία
  • Γερμανία
  • Ιαπωνία
  • Κόστα Ρίκα ή Νέα Ζηλανδία

Το πρόγραμμα του πέμπτου ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 23 Νοεμβρίου

  • Ισπανία – Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία
  • Γερμανία – Ιαπωνία

Δεύτερη αγωνιστική – 27 Νοεμβρίου

  • Ισπανία – Γερμανία
  • Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία

Τρίτη αγωνιστική – 1 Δεκεμβρίου

  • Ιαπωνία – Ισπανία
  • Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία – Γερμανία

6ος Όμιλος

Βέλγιο
Κροατία
Μαρόκο
Καναδάς

Το πρόγραμμα του έκτου ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 23 Νοεμβρίου

  • Βέλγιο – Καναδάς
  • Μαρόκο – Κροατία

Δεύτερη αγωνιστική – 27 Νοεμβρίου

  • Βέλγιο – Μαρόκο
  • Κροατία – Καναδάς

Τρίτη αγωνιστική – 1 Δεκεμβρίου

  • Κροατία – Βέλγιο
  • Καναδάς – Μαρόκο

7ος Όμιλος

  • Βραζιλία
  • Ελβετία
  • Σερβία
  • Καμερούν

Το πρόγραμμα του εβδόμου ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 24 Νοεμβρίου

  • Βραζιλία – Σερβία
  • Ελβετία – Καμερούν

Δεύτερη αγωνιστική – 28 Νοεμρβρίου

  • Βραζιλία – Ελβετία
  • Καμερούν – Σερβία

Τρίτη αγωνιστική – 2 Δεκεμβρίου

  • Καμερούν – Βραζιλία
  • Σερβία – Ελβετία

8ος Όμιλος

  • Πορτογαλία
  • Ουρουγουάη
  • Νότια Κορέα
  • Γκάνα

Το πρόγραμμα του όγδοου ομίλου
Πρώτη αγωνιστική – 24 Νοεμβρίου

  • Πορτογαλία – Γκάνα
  • Ουρουγουάη – Νότια Κορέα

Δεύτερη αγωνιστική – 28 Νοεμβρίου

  • Πορτογαλία – Ουρουγουάη
  • Νότια Κορέα – Γκάνα

Τρίτη αγωνιστική – 2 Δεκεμβρίου

  • Νότια Κορέα – Πορτογαλία
  • Γκάνα – Ουρουγουάη

1 Comment

Leave a Reply

Start typing and press Enter to search

%d bloggers like this: